RPM Sondaj Ekipmanları

Polmak Makine İmalat A.Ş.

POLMAK MAKİNE İMALAT A.Ş. - POLMAK SONDAJ SANAYİİ A.Ş.

MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ - SONDAJ ÖNCESİ HİZMETLER - KUYU TAMAMLAMA - SONDAJ MALZEMELERİ - MAKİNE, ÜRÜN YEDEK PARÇA İMALATI - ARAMA RUHSATLARI -  ARAMA FAALİYETLERİ

Polmak Sondaj Sanayii A.Ş. (Polmak Sondaj) bir Polmak Group kuruluşudur. Polmak Group; Makine İmalat, Gıda ve Sondaj sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Faaliyetlerine 1977 senesinde Ankara’da başlayan Polmak Sondaj; Petrol, Gaz ve Jeotermal Sondajı Müteahhitliğinin yanı sıra Petrol, Gaz ve Jeotermal sondajında kullanılan geniş bir ürün yelpazesinin üretimini ve ticaretini yapmaktadır. Elemanlarının birikimi, kullandığı ileri teknoloji ve Türkiye pazarını yakından tanımasının yanı sıra Polmak Makine İmalat A.Ş.’nin üretim desteği Polmak Sondaj’a sektörde benzeri olmayan bir stratejik avantaj sunmaktadır. Türkiye dışında Kazakistan ve Irak gibi pazarlarda müteahhitlik servisleri sunmuş olan Polmak Sondaj; uluslararası tecrübe ve birikime sahip çok dilli iş gücü sayesinde yurt içinde ve yurt dışında her şarta ayak uydurabilmekte ve başarıyla faaliyet gösterebilmektedir. İlk petrol sondajı kulesini bünyesine kattığı 1987 senesinden itibaren çok sayıda kule işleten Polmak Sondaj’ın 2014 itibariyle kule envanteri ve kulelerinin kapasitesini artırma çalışmaları yapmaktadır.  Polmak Sondaj Sanayii Anonim Şirketi (Polmak Sondaj), Refii Samim Berent tarafından 1977 senesinde kurulmuştur. Polmak Sondaj, Türkiye’deki mineral ve maden aramaları ile büyük çaplı altyapı yatırımlarının tamamında MTA, DSİ ve EİEA gibi devlet kuruluşlarının müteahhitlik yaptığı bir dönemde Elmaslı Karotlu Sondaj Müteahhitliğine ABD’den 6 tane Core Sondaji Kulesi getirerek girmiş ve özel sektöre öncülük etmiştir. Sektördeki liderliğini giderek perçinleyen Polmak bu özelliğini uzun yıllar muhafaza etmiştir.

2000’li yılların başına gelindiğinde Polmak Sondaj’in kardeş kuruluşu olan Polmak Makine İmalat A.S. (Polmak Makine) Ortadoğu’daki en büyük Elmaslı Karotlu Matkap üreticisi olmasının yani sıra üretim yelpazesine Karotiyer ve Tij gibi ürünler de ekleyerek maden sondajındaki ürün yelpazesini genişletmiştir. Bunun neticesinde Polmak Makine’nin müşterilerine rakip olmamaya karar veren Polmak Sondaj maden sondajı faaliyetlerini sonlandırmış ve tümüyle Petrol ve Gaz sondajına yönelmiştir. Polmak Sondaj Petrol ve Gaz Sondajı faaliyetlerine Thrace Basin Natural Gas Co.’nun ana yüklenicisi olarak 1987 senesinde başlamıştır. Gecen zaman diliminde Polmak Sondaj Türkiye’nin çok çeşitli bölgelerinin yanı sıra Kazakistan ve Irak’ta faaliyet göstermiştir. 1990’li yıllarda Kazakistan’ın Uzen Petrol sahasında 500 kuyunun workoverini tamamlayarak çok büyük bir projeyi başarı ile tamamlayan Polmak Sondaj, 2003 senesinde Genel Energy’nin Kuzey Irak’taki Tak Tak petrol sahasındaki ilk başarılı kuyusunu açmıştır. Polmak son senelerde faaliyetlerini ağırlıklı olarak yerel pazarda sürdürmüş olup envanterinde 3 kule bulundurmaktadır.  POLMAK İmalatı Petrol, Gaz ve Jeotermal Sondajı Ürünleri Polmak Sondaj kardeş kuruluşu olan Polmak Makine İmalat A.Ş.'nin aşağıda listelenmiş olan ürünlerini kullanmakta ve müşterilerine sunmaktadır. ​Sondaj'ın yanı sıra Polmak Sondaj’in özellikle 5 senelik bir proje kapsamında 400’ün üzerinde kuyu tamamladığı Kazakistan’ın Zana Uzen Petrol sahasında ve Türkiye’de çok kapsamlı workover tecrübeleri bulunmaktadır. Polmak Sondaj Thrace Basin Natural Gas Corporation (ABD), JFP International (ABD), Eastward Energy Ltd. - Exploration Terrenex Inc. (ABD), McCord Energy (ABD) ve Genel Energy (BK) gibi uluslararası şirketlere müteahhitlik yapmıştır. Polmak kuyu tamamlama, recompletion, workover ve stimulation operasyonlarını başarı ile gerçekleştirecek mühendis, teknik eleman ve operatörleri bünyesinde barındırmaktadır. Polmak’ın veya herhangi bir firmanın personelinin sağlığını, güvenliğini ve çevreyi riske atmadan faaliyet göstermek bir POLMAK SONDAJ SANAYII A.Ş. politikasıdır. Bu politikanın uygulanması amacı ile Polmak ilgili bütün yasal düzenlemelere uymaktadır ve hem çevreyi hem de faaliyetlerinden direk veya endirek olmak üzere olumsuz etkilenme ihtimali olan bireylerin sağlığını güvence altına alacak adımları atmaktadır.

Polmak Sondaj’in Sağlık Güvenlik ve Çevre politikası yönetim kademeleri de dahil olmak üzere bütün çalışanlara kılavuzluk yapmaktadır ancak Polmak Sondaj uygun gördüğü takdirde bu politikaları yerel yasalarla uygun hale getirme veya daha sıkı hale getirme hakkına sahiptir. Polmak Sondaj yenilenmiş kule envanteri ile Türkiye Sondaj sektöründe talep edilebilecek her türlü Sondaj ve Workover operasyonunu başarı ile tamamlayabilecek kapasitededir. 2014 itibarı ile Polmak’ın kule envanteri aşağıdaki gibidir. Envanterimize yeni katılan double drum kuleler: POLMAK 2 - KERUI ZJ30 & POLMAK 3 - SJ PETRO XJ400 de dahil olmak üzere bütün kulelerimiz mobildir. Polmak’in mobil kuleleri oldukça kısa mobilizasyon, demobilizasyon ve rig-up süreleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarına verimli ve efektif çözümler sunmaktadır. Kulelerin Hook Load’u 400.000 lbs, 340000 lbs ve 225.000 lbs’dir. Kuyu Tamamlama & Pressure Pumping Polmak Sondaj asitleme, çimentolama ve kuyu test hizmetleri sağlamaktadır. Kızaklı çimentolama ünitesi  ile Polmak Sondaj petrol, doğal gaz ve jeotermal kuyu inşasında müşterilerine daha fazla esneklik sağlamaktadır. Sondaj Öncesi Hizmetler Polmak Sondaj müşterilerine aşağıda belirtilen Sondaj öncesi hizmetleri sunmaktadır.

Yol Yapımı

Kule mobilizasyonu/demobilizasyonu

Kuyu İnşası

Oilfield transport

Mühendislik ve Müşavirlik

         - Kuyu tasarımı

         - Kuyu denetleme

         - Kuyu inceleme

         - Kuyu sonrası analiz

         - Ortak kuyu inşası ve mühendisliği

Rat-hole/ mouse-hole/ conductor muhafaza borusu yerleştirme

Su taşıma   

Sondaj ve Workoverin yani sıra Polmak Sondaj aşağıdaki tamamlayıcı sondaj servislerini sağlamaktadır.

Bütüncül Proje Yönetimi Servisleri

Fishing ve Re-entry Hizmetleri

Sondaj Malzemeleri Kiralama

Casing İndirmek

Tubing İndirmek

Sondaj Kayıt ve izleme sistemleri

Yüksek Basınçlı Kuyu Kontrolü

Özellikli Sondaj Borusu

Kule Mobilizasyon Malzemesi

Sondaj Müşavirliği

Elmaslı Karotlu Matkaplar

PDC Karotlu Matkaplar

PDC Karotsuz Matkaplar

Fishing Operasyonları için Taper Tap'ler

Fishing Operasyonları için Die Collar'lar

Isıl İşlemli Rotary Tong Insert'leri

Matkap, tij, vs. için Adaptörler

Kelly Saver Sub

Çamur Pompası için Liner'lar

Sürtünme Kaynağı ile Tijlere Yeni Manşon Kaynatılması

Drill Collar'lara Yeni Diş açılması

POLMAK 1 - IDECO H44C Rambler     2600 metre 4 1/2" DP & 5600 metre workover

POLMAK 2 - KERUI ZJ30                  3000 metre 4 1/2" DP

POLMAK 3 - SJ PETRO XJ400            2000 metre 4 1/2" DP

Çalışma S.

Hafta İçi
08:30-18:30
Cumartesi
08:30-18:30
Pazar
-
MENU